Proces starzenia skóry
Pomiędzy 30 i 40 rokiem życia na naszej skórze zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki starzenia. Prawdą jest, że proces ten zaczyna się dużo wcześniej, ale jest niedostrzegalny. Odnowa komórkowa zostaje spowolniona w 25 roku życia, a czynniki środowiskowe tylko pogarszają sytuację. Skóra nie jest już tak rozświetlona i tra...
Proces starzenia skóry
Pomiędzy 30 i 40 rokiem życia na naszej skórze zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki starzenia. Prawdą jest, że proces ten zaczyna się dużo wcześniej, ale jest niedostrzegalny. Odnowa komórkowa zostaje spowolniona w 25 roku życia, a czynniki środowiskowe tylko pogarszają sytuację. Skóra nie jest już tak rozświetlona i traci jędrność. Około 30 roku życia, zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki (najczęściej w okolicach oczu- kurze łapki) oraz przebarwienia. Skóra na twarzy i ciele staje się odwodniona, miejsca takie jak: łokcie, kolana i stopy stają się progresywnie suche oraz zaczerwienione. 80% skóry starzeje się właśnie z powodu nadmiernej ekspozycji słonecznej.
Dlaczego komórki macierzyste?
Komórki macierzyste są komórkami niezróżnicowanymi. W organizmie ludzkim mogą przekształcać się w komórki dowolnego rodzaju. Większość komórek spełnia określone funkcje np. komórki wątroby, komórki skóry, komórki mózgowe itd. Po przyjęciu takich funkcji w procesie zwanym różnicowaniem, komórki nie mogą adaptować się do spełnienia żadnych innych funkcji. Komórki macierzyste jednakże nie podlegają procesowi różnicowania.
Komórki macierzyste różnią się od pozostałych komórek przede wszystkim z dwóch względów: Posiadają nieograniczoną, potencjalną możliwość podziałów (czyli odnawianie swojej liczby- są nieśmiertelne i odnawialne) Mają umiejętność tworzenia różnych typów komórek (nie tylko jednego).